Finance Novinky Ostatní Tipy & rady Zajímavosti

Přemýšlíte nad investováním? Volte zlato a neuděláte chybu

Sílící inflace probudila i lidi, kteří o investování dříve tolik nepřemýšleli. Jenže nyní je jasné, že pokud peníze zůstanou jen tak ležet na běžném účtu, bude jejich hodnota o několik měsíců o kus nižší. Pokud tomu chcete zabránit a uložit svůj majetek do komodity, která je proti otřesům inflace, výkyvům kurzů ke koruně a podobně imunní, volte zlato. V jakých podobách ho nakoupíte a na co si dát pozor, aby investice proběhla bezpečně? To se dozvíte v tomto článku.

Proč se rozhodnout právě pro zlato

Při výběru investičních příležitostí můžete strávit týdny až měsíce studiem, porovnáním jednotlivých fondů, akcií a podobně. Nebo se rozhodnete pro investiční komoditu s jasnou historií a prověřenou časem, jako je právě zlato. Již mnohokrát se potvrdilo, že zlato je skvělým nástrojem pro boj s inflací a s jeho pomocí uchráníte hodnotu svého majetku. Kromě toho pro nákup zlata nepotřebujete žádné speciální znalosti, protože si stačí najít osvědčeného prodejce a následně si pouze vybrat konkrétní kousek a množství. A aby toho nebylo málo, potěší zlato i tím, že je osvobozeno od DPH. Tato výjimka je naprosto jedinečná a netýká se žádné jiné komodity.

U zlata si určíte výši investice velmi jednoduše

Když se rozhodnete pro investiční zlato nebo stříbro, sami si jednoduše určíte cenu, jakou chcete do těchto drahých kovů vložit. Malé slitky stojí již něco málo přes tisíc korun. Ty největší kousky o hmotnosti v řádech kilogramů potom pořídíte za statisíce až miliony korun. Bez problémů si tak určíte, jestli chcete postupně investovat po menších částech, nebo si zvolíte velký jednorázový nákup.

„Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ říká Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz.

Klasické zlaté slitky a krásné designové mince

Zlato má velkou výhodu v tom, že je skvěle tvárné. Při roztavení může ze zlata vzniknout slitek, větší cihlička, krásný šperk, nebo mince s působivou ražbou. Pro investiční počiny budou nejlepší slitky nebo mince. U slitků je jejich tvar i vzhled víceméně jasný a nijak zvlášť se nemění. O něco větší zábavu tak přináší nákup zlatých mincí. Ty mohou mít mnoho provedení a ražeb. V poslední době se velkému zájmu těší především svatováclavské dukáty, který jsou raženy v několika nominálních hodnotách. Jejich výjimečnost spočívá nejenom v precizně vytvořené ražbě, ale také v tom, že jsou zhotoveny podle pravidel, která stanovil sám Karel IV. Jde tak o ideální první kousek do vaší nové sbírky zlatých mincí, protože díky omezenému množství kusů mohou za čas získat i svou jedinečnou sběratelskou hodnotu.

Nakupujte v kamenných obchodech nebo objednávejte zlato přes internet

Za nákupy zlata se můžete vypravit do kamenné pobočky v Obecním domě v Praze, nebo na Moravě ve Vsetíně. K tomu je také možné využít objednávání přes internet, kdy jsou cenné kovy diskrétně posílány na adresu se všemi potřebnými pojištěními. Při nákupu investičního kovu si vždy nezapomeňte prověřit daný obchod a ujistěte se, že je součástí také certifikát, který dokládá ryzost.

„Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně“. Vysvětluje Kamila Bantová ze zlatých mincí.

About the author

angelo