Novinky Ostatní Tipy & rady Zajímavosti

Na bytovém textilu se šetřit nevyplatí

Zařídit si byt či domek podle svého znamená zvolit si krom jiného i správný bytový textil. Mnoho lidí v tomto případě dělá chybu, a sice v nepříliš vysokých nárocích. Přitom ani kvalitní textil do bytů není zase tak drahý.

Tma i ve dne

Mezi základní bytový textil se rozhodně řadí záclony. Ty mají rovnou dvojí úlohu. Jednak jsou líbivé, jednak ovšem fungují i jako jakási zdobná clona proti zvědavcům, co se rádi dívají do bytů jiných lidí.

Záclony takto fungují jen polovičatě, a to hlavně ve chvílích kdy je zhasnuto. Jakmile se rozsvítí, jako by v okně žádné záclony nebyly. K docílení dokonalého soukromí se pak hodí používat rolety, případně žaluzie.

Do obývacího pokoje, potažmo do ložnice je však lepší použít raději závěsy. I ty mohou být vizuálně zajímavé, nicméně jejich hlavním účelem je dokonalé zakrytí oken. Takto lze zamezit nejen zvídavým pohledům z ulice, ale také alespoň částečnému pronikání světla.

Kdo však chce doma totální tmu i během poledne, ten bude muset sáhnout hlouběji do kapsy a pořídit si takzvané blackout závěsy. Ty nejenže nepropouští světlo, ale navíc alespoň částečně nepouštějí domů teplý vzduch, respektive zamezují úniku tepla.

I pro alergiky

Mezi tradiční formy bytového textilu patří rovněž také povlečení. To bychom si měli vybírat nejen podle vizuálních vlastností. Daleko důležitější je materiál, ze kterého jsou lůžkoviny vyrobeny. Ty se obecně dají rozdělit do dvou kategorií, a sice na přírodní a syntetické.

Přírodní povlečení se vyrábí z bavlny, lnu nebo třeba flanelu. Všechny tyto materiály se od sebe lehce odlišují, nicméně dvě věci mají společné – dobře sají pot a jsou prodyšné.

Umělé tkaniny v tomto ohledu zase tak dobré nejsou. Na druhou stranu se příliš nekrčí, takže je člověk nemusí neustále žehlit, a hlavně jsou vhodné pro alergiky.

About the author

angelo